Trzy źródła pomagające stworzyć firmę marzeń.

Trzy źródła pomagające stworzyć firmę marzeń.

Podcasty to audycje audio, które możesz słuchać gdzie chcesz i kiedy chcesz. Uwielbiam je. Możesz słuchać ich na swoim telefonie (np. korzystając z aplikacji Podcasts) lub na stronie www. I szczerze pisząc, mogłabym słuchać ich całymi dniami. Uwielbiam korzystać z nich w długich samotnych podróżach, na spacerach i gdy jestem zbyt zmęczona, żeby czytać.

Dzisiaj chcę się z wami podzielić trzema, które są kopalniami wiedzy dla każdego, kto marzy o własnej firmie. I chce się dowiedzieć od mistrzów co zrobić, by osiągnąć sukces.

1. How to Start a Startup

Dwadzieścia wykładów,  które odbyły się jesienią 2014 roku na Stanfordzie. Szkoła dla startupów zorganizowana przez Y Combinator. Wyjątkowi wykładowcy, wśród których byli założyciele takich firm jak Asana, Paypal, Netscape, Box, LinkedIn, AirBnB czy Pinterest. Sami praktycy (a do tego multimilionerzy i miliarderzy), którzy osiągnęli w biznesie sukcesy, o jakich inni marzą.

Y Combinator stworzył nowy model inwestowania w firmy na wczesnym etapie rozwoju.  Od 2005 roku zainwestował w 800 startupów. Te, które istnieją do dzisiaj, warte są w sumie 30 miliardów dolarów. [Szczęka opada!] Super jest to, że dzielą się wiedzą uzyskaną przez te lata. I jest to wiedza oparta na faktach (np. to, że większą szansę na sukces mają firmy, które mają dwóch założycieli). Moim ulubionym jest wykład nr 5 – Petera Thiela. Założyciela PayPal’a i Palantira, inwestora m.in, w Facebooka i AirBnB.

Oprócz wersji audio, dostępne są także wykłady w wersji video, notatki z wykładów, lista lektur i inne zasoby. Prawdziwa kopalnia wiedzy.

2. Seth Godin’s Startup School with Seth Godin

Jeśli jeszcze nie znacie Setha, to sięgnijcie po dowolną jego książkę lub poczytajcie blog, na którym codziennie dzieli się swoimi przemyśleniami. I nakłania do tego, żeby zacząć działać.

Ten podcast to zapis z letniej szkoły dla właścicieli startupów, którą prowadził. Wiele „złotych myśli”. Prawie jak rozmowa z mentorem, o której zawsze marzyłaś. Usłyszysz co jest ważne, a co możesz sobie odpuścić na początku bycia przedsiębiorcą. O tym, że będziesz się bała. I że właśnie to, czego się boisz i co jest trudne należy zrobić. Posłuchaj. I zrób coś z tym.

Tutaj znajdziesz transkrypcję wszystkich wykładów Setha.

3. Startup

Alex Blumberg przez całe życie pracował na etacie. W radiu i organizacjach pozarządowych. Był producentem słynnych audycji „This American Life” i „Planet Money”. Widząc rosnącą popularność podcastów i 200 mln potencjalnych słuchaczy postanowił stworzyć firmę tworzącą podcasty. O swojej drodze od pomysłu do działania stworzył właśnie ten podcast. W pierwszym odcinku przedstawia swój pomysł miliarderowi. Co z tego wynika?

Startup’u słucha się tak, jakby się oglądało serial. Jak się potoczą losy bohaterów? Czy poradzą sobie z przeszkodą? Jak skończy się ta historia?

Bezcenne jest to, że usłyszysz o wątpliwościach rodzących się w głowach początkującego przedsiębiorcy. I o tym wszystkim, co zazwyczaj dzieje się na zapleczu każdej powstającej firmy. O tym, co chciałabyś wiedzieć, a nie masz kogo spytać.

Show odniosło taki sukces, że teraz powstaje drugi sezon. O dwóch kobietach budujących firmę w świecie startupów zdominowanym przez mężczyzn.

A jakie źródła wiedzy dla początkujących przedsiębiorców wy polecacie?

Napiszcie w komentarzach poniżej.

(Fot. Ricky Thakrar)

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.