Sen to podstawa efektywności. A co jeśli nie możesz zasnąć?

Sen to podstawa efektywności. A co jeśli nie możesz zasnąć?

Potrzebujesz 8 godzin snu, żeby myśleć i działać efektywnie. Brak snu powoduje takie same pogorszenie wyników w testach poznawczych i motorycznych jak spożycie alkoholu.1 Myślisz może – no dobrze, ale co zrobić jeśli po prostu nie mogę wieczorem zasnąć?

Przetestuj przez tydzień te trzy sposoby i sprawdź co się zmieni.

Wyłącz ekran

Ekrany towarzyszą nam coraz częściej od przebudzenia do zaśnięcia. Telefon, laptop, tablet, telewizor –  choć wyświetlają  kolorowe obrazy, emitują światło z niebieskiego spektrum. Takie samo, jakie w naturze występuje w pierwszej części dnia. Nasze automatyczne, biologiczne mechanizmy odczytują niebieskie światło jako sygnał, że zaczyna się dzień i trzeba być przytomnym, a nie zasypiać.

Wiele osób mówi, że nie może zasnąć, a dopytani przyznają, że oglądają w łóżku do późna filmy – na telewizorze lub laptopie, albo sprawdzają Fb na telefonie. Warto po 22 lub wcześniej robić coś, co nie jest związane z ekranem. Na przykład rozmowę z bliskimi lub czytanie książek – i to takich papierowych, a nie na elektonicznych czytnikach. Nawet, jeśli czytanie Cię usypia i nic nie przeczytasz, to przynajmniej się wyśpisz 🙂

Kawa do 15.

Kawa, napoje energetyczne, a czasem nawet czarna herbata mają działanie pobudzające. Pij je do określonej godziny popołudniowej – np. 15:00, żeby nie przeszkadzały w naturalny sposób zasypiać. Możesz je zastąpić wodą, ziołowymi herbatkami albo kawą zbożową. Cokolwiek co lubisz pić i nie ma w sobie kofeiny.

Wieczorny rytuał

Kiedy mówię na szkoleniach z efektywności osobistej, że fundamentem efektywności jest 8 godzin snu, to nie brzmi to tak ekscytująco jak opowieść o najnowszej aplikacji do zarządzania projektami czy gadżetach do monitoringu snu. Nuda! Jak jeszcze dodam, że ważne jest chodzenie spać o stałej porze, miejsce do spania – bez ekranów i innych źródeł światła, zostawienie telefonu daleko (najlepiej w innym pomieszczeniu), wygodne łóżko, zgaszone światło – ludzie niemalże zaczynają ziewać …

Pamiętasz co robiłaś wieczorem, kiedy byłaś mała? Kolacja, mycie, czytanie bajeczki, buziak na dobranoc i spanie. Jeśli masz dzieci to pewnie wiesz, że taki rytuał bardzo pomaga im w zasypianiu. U dorosłych też to działa. Zatem warto zastanowić się nad swoim dorosłym „rytuałem” przed zaśnięciem. To może być po prostu umycie zębów, wyłączenie świateł i położenie się spać. Albo jeszcze lektura (papierowej) książki i zapisanie trzech rzeczy, które chcemy zapamiętać z tego dnia. Tak mniej więcej wygląda mój wieczorny rytuał.

A jakie Wy macie wieczorne rytuały? Jakie jeszcze macie sposoby na zasypianie? Napiszcie w komentarzach 🙂

 

Źródła:

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.