Trzy sposoby na zwiększenie jasności myślenia

Trzy sposoby na zwiększenie jasności myślenia

Robisz to cały czas.
Od momentu, gdy się przebudzisz, aż do chwili gdy zaśniesz.
Co więcej, robisz to też w czasie snu.
Czyli 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu, przez całe życie.
Myślisz.
Mądrzy ludzie twierdzą, że od jakości myślenia zależy jakość naszego życia. Pewnie warto o tę jakość zadbać. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Na początek możesz zacząć od jednego z trzech:

1. Siedź w ciszy

Umysł przypomina na co dzień wodę w bardzo mulistej rzece. Jeśli zaczerpniemy tej wody do szklanki zobaczymy brudną zawiesinę. Wśród kropel czyściusieńkiej i cennej wody znajdują się  miliony drobinek. Przez to wygląda na brudną i niezdatną do czegokolwiek. Lecz wystarczy odstawić szklankę na pół godziny, aby cały osad opadł i została przezroczysta woda.

Podobny proces zachodzi w Twoim umyśle. Wystarczy, że usiądziesz w ciszy na pół godziny lub więcej, a cały „muł myślowy” opadnie. I pozostanie czystość myślenia i podejmowania decyzji.

Kiedy zaczynasz praktykować siedzenie w ciszy i jest to dla Ciebie niekomfortowe lub nudne możesz zastosować strategię małych kroków: zaczynasz od siedzenia kilku minut i codziennie wydłużasz czas o minutę.

2. Myśl na papierze

Notuj to, o czym myślisz. Na papierze. Zapisuj ciekawe pomysły, inspiracje, rozwiązania problemów nad którymi pracujesz.
Gdy nie wiesz jaką podjąć decyzję – pisz za i przeciw.
Jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel – zapisz na papierze ten cel i plan jego realizacji.
Potrzebujesz nowych pomysłów – zrób sobie burzę mózgów.
Następnym razem, gdy będziesz potrzebowała coś przemyśleć – weź kartkę i ołówek i zacznij.

 

 3. Spaceruj

Słynny ze swych książek o mózgu John Medina twierdzi, że mózg działa optymalnie, gdy chodzimy kilkanaście kilometrów dziennie. Codziennie. Tak jak nasi przodkowie, którzy całymi dniami chodzili szukając pożywienia. Zaleca on, aby w salkach konferencyjnych zamiast krzeseł były bieżnie, aby uczestnicy spotkań chodzili w ich trakcie 🙂 Jestem za!
Steve Jobs znany był z tego, że kluczowe rozmowy zawsze odbywał w czasie długich spacerów po swojej okolicy. Ty także przypomnij sobie sytuacje, gdy ciekawe pomysły lub rozwiązania problemów pojawiały się właśnie w czasie spaceru.

Poznałaś trzy sposoby, a teraz najważniejsze: niezależnie od tego jaki sposób wybierzesz kluczowa jest systematyczność. Dzięki niej działania te staną się nawykami, czynnościami tak prostymi i łatwymi jak mycie zębów.

Zatem wybierz sposób najlepszy dla siebie i ćwicz go codziennie przez 30 dni lub więcej.
Powodzenia!

Przeczytaj jeszcze:

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.