Robisz to cały czas.
Od momentu, gdy się przebudzisz, aż do chwili gdy zaśniesz.
Co więcej, robisz to też w czasie snu.
Czyli 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu, przez całe życie.
Myślisz.
Mądrzy ludzie twierdzą, że od jakości myślenia zależy jakość naszego życia. Pewnie warto o tę jakość zadbać. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Na początek możesz zacząć od jednego z trzech:
1. Siedź w ciszy
Umysł przypomina na co dzień wodę w bardzo mulistej rzece. Jeśli zaczerpniemy tej wody do szklanki zobaczymy brudną zawiesinę. Wśród kropel czyściusieńkiej i cennej wody znajdują się miliony drobinek. Przez to wygląda na brudną i niezdatną do czegokolwiek. Lecz wystarczy odstawić szklankę na pół godziny, aby cały osad opadł i została przezroczysta woda.
Podobny proces zachodzi w Twoim umyśle. Wystarczy, że usiądziesz w ciszy na pół godziny lub więcej, a cały „muł myślowy” opadnie. I pozostanie czystość myślenia i podejmowania decyzji.
Kiedy zaczynasz praktykować siedzenie w ciszy i jest to dla Ciebie niekomfortowe lub nudne możesz zastosować strategię małych kroków: zaczynasz od siedzenia kilku minut i codziennie wydłużasz czas o minutę.
2. Myśl na papierze
Notuj to, o czym myślisz. Na papierze. Zapisuj ciekawe pomysły, inspiracje, rozwiązania problemów nad którymi pracujesz.
Gdy nie wiesz jaką podjąć decyzję – pisz za i przeciw.
Jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel – zapisz na papierze ten cel i plan jego realizacji.
Potrzebujesz nowych pomysłów – zrób sobie burzę mózgów.
Następnym razem, gdy będziesz potrzebowała coś przemyśleć – weź kartkę i ołówek i zacznij.
3. Spaceruj
Słynny ze swych książek o mózgu John Medina twierdzi, że mózg działa optymalnie, gdy chodzimy kilkanaście kilometrów dziennie. Codziennie. Tak jak nasi przodkowie, którzy całymi dniami chodzili szukając pożywienia. Zaleca on, aby w salkach konferencyjnych zamiast krzeseł były bieżnie, aby uczestnicy spotkań chodzili w ich trakcie 🙂 Jestem za!
Steve Jobs znany był z tego, że kluczowe rozmowy zawsze odbywał w czasie długich spacerów po swojej okolicy. Ty także przypomnij sobie sytuacje, gdy ciekawe pomysły lub rozwiązania problemów pojawiały się właśnie w czasie spaceru.
Poznałaś trzy sposoby, a teraz najważniejsze: niezależnie od tego jaki sposób wybierzesz kluczowa jest systematyczność. Dzięki niej działania te staną się nawykami, czynnościami tak prostymi i łatwymi jak mycie zębów.
Zatem wybierz sposób najlepszy dla siebie i ćwicz go codziennie przez 30 dni lub więcej.
Powodzenia!
Przeczytaj jeszcze:
Ostatnie komentarze