Siedem sekretów Walta Disneya

Siedem sekretów Walta Disneya

Dzięki wytrwałości i potędze marzeń Walta Disneya poznaliśmy Myszkę Miki, Kaczora Donalda, Pluto i Królewnę Śnieżkę. Długometrażowe filmy animowane i rodzinne parki rozrywki – Disneylandy. Dzisiaj podzielę się z wami siedmioma mało znanymi faktami z życia Walta Disneya.

1

Siedem mało znanych faktów z życia Walta Disneya

1. Od dziewiątego roku życia przez sześć lat roznosił gazety rano i wieczorem. Także w czasie ulewy i zamieci śnieżnej. Przez ten czas nie pracował przez miesiąc, bo był chory. Robił to za darmo, bo pracował dla ojca. Dostawał niewielkie kieszonkowe, a ojciec mówił do Walta i jego brata „pracujecie za wyżywienie i mieszkanie, które wam zapewniam.”

2. Bardzo chciał wziąć udział w pierwszej wojnie światowej. Podał fałszywą datę urodzenia i dostał się do Amerykańskiego Korpusu Sanitarnego, który był częścią Czerwonego Krzyża. Zachorował na grypę, co uniemożliwiło mu wyjazd. Wojna się skończyła. Nie przyłączył się do powszechnej radości. Udało mu się znaleźć wśród pięćdziesięciu ochotników wysłanych do Francji. Jego nazwisko znalazło się na pięćdziesiątym miejscu listy. We Francji spędził rok.

3. Zajął się tworzeniem filmów animowanych kiedy miał dziewiętnaście lat. W Kansas City. Na początku sam rysował kreskówki. Reklamy. Tak zarabiał na klisze i inne materiały potrzebne do rysowania kolejnych kreskówek. Na jedzenie czasem już nie starczało. Jadł na kredyt w greckiej restauracji. W końcu ogłosił upadłość. Nie chciał pozostać w mieście, które widziało jego klęskę. Pojechał do Hollywood. Cały jego majątek wynosił 40 dolarów, ale gdy stanął przed okienkiem kasy poprosił o bilet pierwszej klasy.

4. Zanim powstała Myszka Miki stworzył postać zająca Oswalda, który zaczął odnosić sukcesy. Jednak jego partner w interesach przekupił i zabrał mu animatorów oraz prawa do postaci.

6

5. „Billy z parowca” to był pierwszy film z Myszką Miki. Reklamowany jako „pierwszy dźwiękowy animowany film rysunkowy”. Jednak mimo wielu zabiegów Walta żaden z dystrybutorów nie chciał podpisać umowy. W końcu pokazał film w kinie na Broadwayu przez dwa tygodnie. Stał się sensacją. I wtedy Walt podpisał umowę dystrybucyjną.

I jeszcze jedno. Na początku głos Myszki Miki podkładał sam Walt Disney.

6. Walt Disney miał dwie córki, Sharon i Diane. Sharon była adoptowana. Do czasu jej śmierci w 1993 roku rodzina nie podawała tego faktu do wiadomości publicznej.

4

7. Walt stworzył wiele innowacji. Przekształcił dwie branże (filmów animowanych i parków rozrywki). Oprócz udźwiękowienia filmów a potem tworzenia ich w kolorze, wykreował nowy model biznesowy wytwórni filmów. Był on oparty na przychodach z licencji na korzystanie z postaci Disneya na różnych produktach. Od maskotek po płatki śniadaniowe. Przychody z dystrybucji filmów zazwyczaj pokrywały wysokie koszty ich produkcji.

„Disney posiadł nadzwyczajną zdolność do wydobywania z ludzi, którzy z nim pracowali, tego, co w nich najlepsze. Oni sami byli zaskoczeni swoimi osiągnięciami. Disney nigdy się nie dziwił. Miał w stosunku do nich ogromne oczekiwania i nie spoczął, dopóki nie zostały spełnione.”

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości Walta Disneya, polecam jego biografię napisaną przez Boba Thomasa – „Walt Disney. Potęga marzeń”,  Dream Books 2014.

walt-disney-potega-marzen

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.