Ostatnio skończyłam czytać niezwykle inspirującą książkę Gretchen Rubin zatytułowaną „Projekt Szczęśliwy Dom. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy pragną uczynić ze swego domu oazę przytulności, ciepła i czułości”.
Kto by nie chciał stworzyć takiej oazy w swoim domu, niech nie czyta dalej, kto chce – niech czyta, bo to lektura w sam raz na długi weekend :))
Podoba mi się podejście Gretchen do szczęścia. Jej nie chodzi o to, żeby wyjechać w daleką podróż, robić lub przeżyć coś niezwykłego, wydać mnóstwo pieniędzy. Proponuje podejście cudownie proste i praktyczne – skupienie się na małych zmianach, na prostych, codziennych sprawach. Takich jak uważne żegnanie się ze swoją rodziną i witanie się z każdym, gdy wraca do domu, spędzanie czasu z córkami, unikanie pijawek emocjonalnych, sprzątanie półka po półce, chłonięcie miłych zapachów, robienie miłych uczynków. „Coś w sam raz dla mnie” – myślałam wiele razy w czasie lektury, skrzętnie notując cytaty i wskazówki.
Gretchen opisuje swój projekt „Szczęśliwy dom” miesiąc po miesiącu – od września do maja – gdy pracowała nad zmianą siebie (nie innych!), aby czuć się szczęśliwsza w swoim domu. Jak się zapewne domyślacie gdy ona się zmieniała – inni wokół też się zmieniali… Każdy miesiąc miał temat przewodni (np. małżeństwo, rodzicielstwo, czas, wnętrze, ciało, rodzina), w każdym tygodniu realizowała jedno postanowienie w obszarze tego tematu.
Książka nie jest poradnikiem, ale choć opisuje historię i przemyślenia jednej osoby, to poznanie jej było dla mnie źródłem inspiracji.
Ty i ja też możemy stworzyć swój osobisty projekt szczęście. Gretchen podpowiada nam pytania, które pomagają wybrać swoje własne postanowienia do takiego projektu:
1. Co sprawia, że czujesz się dobrze?
Z jakich czynności czerpiesz frajdę, zadowolenie i energię?
2. Co sprawia, że czujesz się źle?
Co jest dla Ciebie źródłem gniewu, irytacji, znudzenia, frustracji lub niepokoju?
3. Czy z jakiegokolwiek powodu nie czujesz się właściwie?
Czy marzysz o zmianie pracy, miejsca zamieszkania, sytuacji rodzinnej albo innych okoliczności?
Czy spełniasz własne wymagania?
Czy Twoje życie jest odbiciem Twoich wartości?
(podkreślenie moje, bo bardzo lubię to pytanie)
4. Kiedy czujesz, że się rozwijasz?
W jakich aspektach swojego życia robisz postępy, uczysz się czegoś nowego, znajdujesz wyzwanie, dokonujesz zmian na lepsze i dbasz o samodoskonalenie?
Co Ty na to?
P.S. bardzo dziękuję Zuzie za polecenie i pożyczenie książki :))
P.P.S. Więcej o książkach i projektach Gretchen znajdziecie na stronie: www.gretchenrubin.com
Ostatnie komentarze