Co przyspieszy osiągnięcie celu?

Co przyspieszy osiągnięcie celu?

Na początek ćwiczenie: przypomnij sobie moment, gdy znalazłaś się w zupełnie nowym, nieznanym, budzącym obawy miejscu. Na przykład w ciemnym lesie.
A teraz wyobraź sobie, że towarzyszy Ci ktoś znajomy.
Jak zmieniają się Twoje odczucia?
Oto jesteś w drodze do swojego CELU. To nie jest niedzielny spacerek i na pewno nie po płatkach róż. Jeśli określiłaś sobie ambitny cel, który jest poza Twoją dzisiejszą strefą komfortu możesz liczyć na to, że po drodze spotkasz wiele przeszkód. Wiele razy Ci się nie uda, zanim dotrzesz tam, gdzie chcesz być.

To naturalny proces towarzyszący zmianie. Może on wyglądać tak:
Entuzjazm > przeszkoda > porażka > rezygnacja

Albo tak:
Entuzjazm > przeszkoda > wytrwałość -> sukces

Co może Ci pomóc być wytrwałą i dotrzeć do swojego celu? Zbudowanie sobie sieci wsparcia, która pomoże Ci przetrwać trudności i porażki. Jest to szczególnie ważne na początku drogi do celu, gdy zaczynasz „wydeptywać“ nowe ścieżki – także w swoim mózgu.

Jak zbudować tę sieć wsparcia?
Poszukaj wokół siebie ludzi, którzy będą Cię wspierali w realizacji Twojego celu. To mogą być osoby z rodziny, przyjaciele, bliżsi lub dalsi znajomi. Także mentor lub coach. Ważne, by były to osoby, które wierzą w to, że ten cel jest dla Ciebie dobry i jesteś w stanie go osiągnąć niezależnie od problemów, które się pojawią po drodze. Nawet, gdy Ty sama w to zwątpisz, one dalej będą w to wierzyć. Będą pomagać Ci podnieść się po upadkach i zagrzewać Cię do pokonywania kolejnych przeszkód. Dobrze, jeśli w Twojej sieci wsparcia znajdują się co najmniej dwie osoby. Jednak jeśli tylu nie znajdziesz, to nawet jedna wystarczy.

Uwaga! Osoby z Twojej sieci wsparcia nigdy nie usuwają przeszkody za Ciebie. Dlaczego? Tego rodzaju „pomoc“ byłaby raczej „niedźwiedzią przysługą“, ponieważ zamiast dodawania Ci mocy niosłaby w sobie komunikat „jesteś zbyt słaba, żeby sobie z tym poradzić, więc muszę to zrobić za ciebie“.

Osoby w swojej sieci wsparcia dobieraj z uwagą. A potem dbaj o relacje z nimi, zasilaj tę sieć, aby była silna, kiedy będziesz jej potrzebować. A będziesz potrzebować jej na pewno.

fot.  PLCMC training account, flickr.com

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.