Alfabet inspiracji: B jak …

Alfabet inspiracji: B jak …

Dziś w alfabecie inspiracji literką dnia jest B.

B jak:
brama, bliskość, byt, bibelot, bezdroża, bułka, baza, balon, ból, bunt, bzdura, bez, bałwan, budzić, Bóg, badyl, butwieć, buszować, burzyć, brnąć, błahostka, błogość, błąd, bardzo, bałagan, balast, bagno, bezpieczeństwo i bal.

Przy których wyrazach w czasie czytania tego zestawu zatrzymałaś się na dłużej?
Które „przyciągają” Cię, a które odpychają?
Które chciałabyś mieć zawsze przy sobie?
Które pomogłyby Ci w trudnych chwilach?
Które wybierasz sobie na dziś?

Ja wybieram na dziś przekornie: błąd, ból i bezpieczeństwo.
Te trzy łączą się dla mnie w historię starą jak świat. Historię walki o przeżycie.

Historia ta zaczyna się 100 milionów lat temu, gdy zaczyna ewoluować mózg gadzi (pień mózgu). Od początku jego głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo ciała. Ty i ja mamy go w swoich głowach cały czas. Dzięki niemu cofam rękę znad gorącej pary zanim uświadomię sobie, że para jest gorąca.  Czasami reakcja ta jest potrzebna, a czasami zmyla go wyobrażone niebezpieczeństwo, wtedy reakcja ta jest niepotrzebna i nieproduktywna.

Po 50 milionach lat na scenie pojawia się kolejny aktor: mózg ssaczy, zwany często mózgiem emocjonalnym (czyli układ limbiczny). Ten mózg kształtuje życie emocjonalne ssaków. Jego ważną funkcją jest dążenie do tego, by wszystko pozostało takie samo. Brak zmian = bezpieczeństwo. Jego najwyższym priorytetem jest Twoje przetrwanie. Czemuż się więc dziwić, że tak nie lubi próbować nowości i zmian, które mogą okazać się błędem i przynieść ból?

Tych dwoje współpracuje ze sobą od 50 milionów lat, więc wzajemnie wspierają się w powstrzymywaniu Ciebie i mnie przed zmianami nawyków, wyjściem poza strefę komfortu, wypróbowaniem nowych metod działania, realizacją celów i marzeń.

Strach przed popełnieniem błędu (bo to boli) i dbałość o bezpieczeństwo (fizyczne, emocjonalne, finansowe) często kończy się utknięciem. Zgniłym kompromisem. Staniem w miejscu lub dryfowaniem tam, gdzie życie niesie (i plany innych ludzi).

Życzę Ci, żebyś świadomie potrafiła przekraczać ten strach i iść Swoją Drogą, tą drogą rzadziej uczęszczaną 🙂

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj jeszcze:

 

fot. Leo Reynolds, flickr.com

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.