6 kroków do doskonałości

6 kroków do doskonałości

Różne są drogi do mistrzostwa. Tony Schwarz, który propaguje ideę zarządzania swoją energią, a nie czasem (aby zwiększać swoją efektywność) zdefiniował sześć kroków do osiągania doskonałości w dowolnej dziedzinie:

1. Rób to, co kochasz.
Pasja da Ci wytrwałość, cierpliwość, motywację, skupienie. To, co jest niezbędne by spędzać długie godziny przez wiele, wiele lat, zanim osiągnie się doskonałość w swojej dziedzinie.

2. Zaczynaj od tego, co najtrudniejsze.
Najchętniej zajmujemy się tym, co łatwe i przyjemne. Uciekamy od bólu. A w szczególności nie chcemy wychylać się ze swojej strefy komfortu. Większość osób, które osiągnęły doskonałość potrafią opóźnić moment nagrody i ćwiczą lub wykonują najtrudniejsze zadania z samego rana, zanim zajmą się czymkolwiek innym. To wtedy większość z nas ma najwięcej energii i najmniej rzeczy nas rozprasza. [więcej o tym przeczytasz tutaj]

3. Ćwicz intensywnie.
Ćwicz lub pracuj bez przerwy, intensywnie, przez 90 minut. Tony ciągle przypomina, że 90 minut to maksymalny okres, kiedy możemy maksymalnie skupić uwagę. Badania pokazują też, że
mistrzowie w swojej dziedzinie ćwiczą do 4,5 godziny dziennie.

4. Szukaj informacji zwrotnej od ekspertów, w małych dawkach.
Niech informacja o tym jak Ci idzie będzie krótka, prosta i precyzyjna. I tylko od czasu do czasu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wprowadzić zmiany w swoim zachowaniu. Za dużo informacji zwrotnej otrzymywanej zbyt często może Cię tylko zablokować i spowolnić proces uczenia się.

5. Rób przerwy na odnowę. Regularnie.
Po intensywnym wysiłku zrelaksuj się. To niezbędny element do odnowy oraz przyswojenia tego, czego się nauczyłaś. Co ważne – to właśnie w czasie odpoczynku prawa półkula mózgu staje się dominująca, co może prowadzić do niezwykłych odkryć. (kto jeszcze ma najwięcej genialnych pomysłów pod prysznicem, w czasie spaceru lub przy kawie?)

6. Wprowadź rytuały.
Wola i dyscyplina są przereklamowane. Jeśli chodzi o osiąganie ponadprzeciętnych wyników niezbędne jest stworzenie rytuałów – o określonej porze robienie konkretnych rzeczy w konkretny sposób. Dzięki temu po pewnym czasie (21 do 40 dni) wytworzy się nawyk, przez co zajmowanie się tymi sprawami nie będzie nas kosztowało dodatkowej energii – jak poranne mycie zębów.

  Mistrzostwo ma swoją cenę. Wysoką. Malcolm Gladwell pisał o 10.000 godzin, które dzielą Ciebie i mnie od mistrzostwa…
  Teraz wiadomo dokładnie, w jaki sposób te godziny należy spędzić.

  cc: James Marvin Phelps, flickr.com

  Get Free Email Updates!

  Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

  I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

  I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.