5 języków miłości

5 języków miłości

Zdarzyło Ci się kiedyś, że chciałaś coś komuś przekazać, a on tego nie rozumiał? Próbowałaś w ten sposób i inny i … nic? Czasem wynikało to po prostu z mówienia różnymi językami.

Nie inaczej zdarza się w miłości. Różne języki miłości? Nieporozumienia wynikające z tego? Owszem. Gary Chapman w swojej książce „5 języków miłości” wyodrębnił pięć podstawowych języków, w jakich ludzie przekazują i odbierają miłość.

1. Słowa docenienia – komplementy, słowa zachęty, wypowiadane w delikatny i czuły sposób. Powiedzenie „kocham Cię” oraz dlaczego tak jest dodaje skrzydeł tym, którzy w tym języku odbierają miłość.

2. Pomaganie – jeśli czujesz się kochana, gdy ktoś robi coś dla lub za Ciebie, to może być Twój język miłości. Nawet, jeśli chodzi o zmywanie czy zrobienie zakupów. Coś, co wymaga czasu, wysiłku, uwagi. Nawet zwyczajne, codzienne czynności, jeśli robione są z radością i miłością mogą stać się czymś znacznie więcej niż obowiązkami.

3. Prezenty – tu nie chodzi o materializm, tylko czas, uwagę i wysiłek poświęcony, aby okazać swoje uczucia ukochanej osobie. O pamiętanie o ważnych dla niej momentach. Nie forma jest zatem kluczem, ale treść, która się pod nią kryje.

4. Dobrze spędzony czas razem – poświęcenie drugiej osobie 100% swojej uwagi. Bez zajmowania się domem, oglądania telewizji, zaglądania do maili, zerkania do telefonu i FB. Dla osób, które posługują się tym językiem czas spędzony razem i słuchanie tego co mają do powiedzenie znaczy o wiele więcej niż czułe „kocham Cię”.

5. Dotyk fizyczny – przytulanie, trzymanie za rękę, buziaki w policzki, głaskanie i oczywiści seks, są w tym języku kluczem do okazywania miłości. To także bycie fizycznie koło siebie, nawet siedzenie blisko siebie w czasie oglądania filmu. Takie gesty nie wymagają wiele czasu i energii, tylko intencji okazania miłości. Bywa to trudne dla tych, którzy nie mają tego w nawyku i potrzebują się tego nauczyć.

Zastanów się, w jaki język Ty lubisz najbardziej. W jakim okazujesz miłość najbliższym. Na co narzekasz, że Ci brakuje? Czego się domagasz? Porozmawiaj ze swoim Partnerem jaki język jest zrozumiały dla Niego. Może się zdarzyć, że jest to inny język niż ten, którym Ty do tej pory się posługiwałaś. Zacznij się uczyć jego języka. Zachęć go, by zaczął się posługiwać językiem zrozumiałym dla Ciebie. Być może on okazując Ci miłość zmieni Ci opony w samochodzie, a Ty wolałabyś usłyszeć jak bardzo Cię kocha. A on zamiast kolacji przy świecach wolałby się … poprzytulać 😉
Zauważ, jak na Waszą relację wpływa odkrycie i posługiwanie się językiem miłości, który rozumiecie. Na początku to nie będzie proste, bo najłatwiej jest nam posługiwać się językiem, który lubimy najbardziej, ale z czasem, po wielu próbach zauważycie różnicę.
Powodzenia!

PS. Jeśli masz dzieci, odkryj jakim językiem one się posługują!


fot.  Brandon Christopher Warren

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.