3 mity w zarządzaniu czasem

3 mity w zarządzaniu czasem
Fot. monkeyc.net/Flickr

Czas to jeden z najcenniejszych zasobów, jakim dysponujesz. Pewnie dlatego chcesz go wykorzystywać jak najefektywniej. Warto wiedzieć, że kilka z szeroko rozpowszechnionych stwierdzeń tak naprawdę prowadzą w ślepą uliczkę…
Te trzy mity, o których dzisiaj napiszę to:

mit 1: Czasem można zarządzać
mit 2: Czas można oszczędzić
mit 3: W przyszłości będziemy mieć więcej czasu

mit 1: Czasem można zarządzać
Widziałaś kiedyś czas? Jak wygląda? Ile waży? Jaki ma kolor?
Trudno stwierdzić, ponieważ czas jest pojęciem ABSTRAKCYJNYM. Możemy określić rzeczy i czynności związane z czasem (kalendarz, zegar, zmarszczki, dzień i noc itp.), ale nie sam czas. Jak zatem zarządzać czymś tak abstrakcyjnym? No właśnie.
Proponuję przestać gonić tego gołębia na dachu, tylko złapać wróbla, czyli ZADANIA, które mamy do zrealizowania. Czas zacząć ZARZĄDZAĆ SOBĄ W CZASIE, zarządzać swoimi ZADANIAMI. To jest konkret!

mit 2: Czas można oszczędzić
Byłoby miło, gdyby godzinę zaoszczędzoną dziś można było wykorzystać w dniu, gdy mamy zakończyć projekt i każda sekunda jest na wagę złota …
Tak się niestety nie stanie 🙁
Codziennie mamy do dyspozycji 24 godziny, czyli 1440 minut albo 86400 sekund.
Dokładnie tyle.
I choćbyśmy stanęły na głowie, to właśnie dokładnie tyle będziemy mieć. Ani sekundy mniej lub więcej.
Pora włożyć między bajki, czyli tam gdzie ich miejsce, opowieści o oszczędzaniu czasu.

mit 3: W przyszłości będziemy mieć więcej czasu
Myślisz o tym, że wyśpisz się na emeryturze? Niestety nie zapowiada się na to (i wcale nie chodzi mi o to, że wiek emerytalny zapewne będzie podwyższony albo w ogóle system emerytalny się do tej pory rozsypie…).
Kilkanaście lat temu dostawałaś kilka maili i sms’ów tygodniowo, nie było blogów, Facebooka, Twittera, a o internecie w komórce można było pomarzyć. Ile czasu dziś na to poświęcasz? Kilka minut, czy raczej godzin?
A teraz wybiegnijmy na chwilę w przyszłość … zapewne znajdziesz tam wiele rzeczy, które jeszcze nie istnieją, a stały się już nieodłącznym elementem Twojego życia. Jego tempo stało się tak zawrotne, że to co się dzieje dzisiaj wydaje się niedzielnym spacerkiem … a wszystko dzieje się tysiąc razy szybciej, więcej, bardziej… No i jak w takich warunkach mieć więcej czasu?

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.