Szukasz mentora i nie wiesz, od czego zacząć? Oto trzy kroki, które pomogą Ci go znaleźć nawet w tym tygodniu i zacząć korzystać z potęgi mentoringu.
Kim jest mentor? Mentor to ktoś, kto przeszedł drogę, którą Ty chcesz przejść. Kto robi to, co Ty chcesz robić. Kto jest osobą, jaką Ty chcesz się stać. Ma to, co chcesz mieć. Jak znaleźć kogoś takiego i poprosić go/ją o pomoc? O tym za chwilę.
Po co szukać mentora?
A właściwie po co nam w ogóle mentor? Czy nie możemy same osiągać swoich celów? Odpowiem pytaniem: co byś zrobiła, gdybyś miała pojechać w daleką podróż, na przykład do Australii? Wyszła z domu w nadziei, że „jakoś się wszystko ułoży“, czy raczej dobrze tę podróż zaplanowała korzystając z wiedzy osób, które przeżyły już taką wyprawę? Mentorzy to właśnie osoby, które już były w Australii.
Oczywiście bez wiedzy i doświadczeń innych też możemy pojechać do Australii lub osiągać inne nasze cele. Możliwe, że „jakoś się wszystko ułoży“ po drodze, nawet jeśli nie będziemy mieć planu i/lub mentora. Tylko nasze szanse na dojechanie tam gdzie chcemy maleją, bo może zabraknąć nam pieniędzy, sił, możemy zabłądzić po drodze, nie będziemy mieć odpowiednich wiz itp. Albo nawet jeśli dojedziemy do celu zajmie nam to dziesięć razy dłużej i będzie kosztowało dziesięć razy więcej niż zakładałyśmy na początku.
Dlatego uważam, że warto mieć mentora. I to nie jednego, a wielu. Bo mentor, który przeszedł ścieżkę, którą mamy przed sobą może nam wskazać właściwą drogę, pułapki, które się na niej znajdują i oszczędzić nam wiele czasu, nerwów i siniaków. Nie pokona tej ścieżki za nas, tak jak żaden przewodnik nas na plecach nie zaniesie, ale pomoże dojść do celu.
Tak, jak do podróży do Australii pewnie byś się przygotowała, warto się przygotować do poszukiwania mentora, aby najwięcej skorzystać z jego/jej wiedzy.
Jak to zrobić? Proponuję trzy kroki – do napisania na kartce (samo pomyślenie NIE wystarczy):
Krok 1: Określ swój cel: czego chcesz / gdzie chcesz się znaleźć
W tym kroku określasz co jest Twoją Australią. Wymarzona praca? Biznes? Wolność finansowa? Awans? Zdrowie? Szczęśliwa rodzina? Rozwój? Ukończenie maratonu?
To najważniejszy krok. Niezbędny, by dalsze działania (i szukanie mentora) miały sens.
Jaki jest Twój cel? Jak miałby wyglądać sukces? Co będziesz widzieć, słyszeć i czuć, kiedy go osiągniesz? Kim się staniesz, co będziesz miała, co będziesz robić, gdy znajdziesz się na mecie?
Więcej o formułowaniu celu przeczytaj tutaj i tutaj.
Krok 2: Gdzie jesteś teraz / skąd startujesz
To miejsce, z którego startujesz. To, co masz teraz. Gdzie jesteś obecnie. Tu i teraz.
Może masz już plecak, przewodniki, wygodne buty, mapy, listę blogów podróżniczych, znajomych w Australii, pełne konto w banku, listę miejsc, które chcesz odwiedzić albo rzeczy, które chcesz zrobić, a nawet listę ujęć, które chcesz mieć na fotografiach.
Albo nie masz nic z tych rzeczy.
To jest Twój punkt wyjścia.
Zobacz co masz już teraz, co jest potrzebne w osiągnięciu Twojego celu. Czym dysponujesz. Sprawy materialne – rzeczy potrzebne do realizacji celu, takie jak pieniądze, komputer, telefon, rower, biurko, krzesło, kubek, itp. I sprawy niematerialne, na przykład: wiedza, umiejętności, poziom motywacji, relacje, sieć osób które znasz, wytrwałość, wiara w siebie, plan działania.
Pamiętaj, żeby to wszystko zapisać.
Krok 3: Określ lukę
Najczęściej pomiędzy tym, gdzie jesteś obecnie, a miejscem, gdzie chcesz się znaleźć, zieje przepaść. Mniejsza lub większa luka, czyli:
- to, czego nie masz (o czym wiesz, że nie masz i to, o czym nie wiesz, że nie masz)
- to, co masz, ale jest przeszkodą (na przykład lęk, ograniczające przekonania, brak wiary w siebie, brak umiejętności).
Często opisując lukę nazywasz większość przeszkód, które trzeba pokonać, żeby znaleźć się u celu. Ale istnieje jeszcze obszar Zarówno to, o czym już wiesz, jak i to, o czym nie wiesz. To, o czym nie wiesz, że nie wiesz to obszar, w jakim szczególnie istotne może się okazać skorzystanie z pomocy mentora. To wszystko to, czego się nie spodziewasz, czego nie ujmujesz w swoich planach. To fragment drogi znajdujący się za zakrętem, którego nie jesteś w stanie zobaczyć z miejsca, w którym znajdujesz się teraz.
Przyjrzyj się swojemu celowi (krok 1) i temu, co już masz (krok 2). Czego Ci brakuje? Gdzie jest luka? Jakie widzisz przeszkody w dotarciu do tego celu?
Luka, czyli to, czego Ci jeszcze brakuje, żeby się znaleźć w Australii. Czas? Pieniądze? Bilety lotnicze? Miejsca noclegu? Plan podróży? Walizka? Lista rzeczy do spakowania się? Wiza? A może nie wiesz, czego Ci brakuje?
Ważne: nie wystarczy, że o tym pomyślisz. Zapisz to wszystko na kartce. Najlepiej w formie pytań.
Luka to Twój punkt wyjścia do szukania mentora. Jeśli przeszłaś te trzy kroki zrobiłaś więcej niż 99% ludzkości. Gratuluję!
Tak, ale …
Być może chciałabyś znaleźć mentora, ale … pojawia się w Twojej głowie myśl, że to nie dla Ciebie, że to za trudne, że to pewnie dużo kosztuje, że nie masz na to czasu / pieniędzy, że nie wiesz jak się za to zabrać, że pewnie się nie uda …
Najwyraźniej obudził się Twój „wewnętrzny ruchu oporu“. To znak, że jesteś na dobrej drodze. Jak sobie z nim poradzić czytaj tutaj.
I napisz w komentarzu jaki jest Twój cel i jakie są przeszkody na drodze do osiągnięcia go.
Ostatnie komentarze