10 kroków do połączenia pracy i pasji

10 kroków do połączenia pracy i pasji

Marzysz czasem o tym, żeby połączyć swoją pasję i pracę? Zastanawiasz się, czy to jest w ogóle możliwe? Czy można na tym zarabiać? Jakie trzeba mieć cechy lub umiejętności, żeby to było możliwe? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Grant Baldwin przeprowadził wywiady z ponad setką osób, które łączą pracę i pasję. Są wśród nich: fotografowie, agenci nieruchomości, freelancerzy, twórcy rękodzieła, autorzy książek, blogerzy, food truckerzy, sportowcy, projektant obuwia dla Michaela Jordana, a nawet osoba zajmująca się tworzeniem krzyżówek (nie podejrzewałam, że można oprzeć swój biznes na czymś takim). Podsumowując te wywiady 1 zauważył, że choć te osoby działają w różnych branżach, to wiele ich łączy. Swoje wnioski przekształcił w 10 wskazówek, które pomogą także Tobie połączyć pracę i pasję:

1. Oswajaj niepewność

Jesteśmy stworzeni, by unikać niepewności. Wszystko, co nowe i nieznane zapala feerię czerwonych lampek w naszym mózgu. Nowe = niebezpieczne. Lepiej robić to, co zawsze (choćby to miało być siedzenie w ciemnej jaskini) niż wyjść do światła i stworzyć sobie lepszą (choć obecnie nieznaną przyszłość). Jeśli oglądaliście film „Krudowie“ 2o rodzinie jaskiniowców (gorąco polecam!), to wiecie co mam na myśli.

Żeby przygotować się do kroku w niepewną przyszłość zazwyczaj robimy masę rzeczy, które mają nas do niej przygotować i zmniejszyć niepewność. Idziemy na studia, szkolenie, kursy online, webinary, czytamy książki, tworzymy grupy mastermind, idziemy na coaching, szukamy mentorów i „złotych środków“. (W każdym razie ja tak robię). Wszystko ma nas przygotować na to, na co przygotowac się nie da. Przyszłość. Wielką niewiadomą.

Niestety jedyna droga to działać pomimo niepewności. Teraz. Z tym co mamy pod ręką w danym momencie. Oswoić niepewność. Szukać komfortu w dyskomforcie. I zrobić to, co mamy do zrobienia. Nie mając pewności, jaki będzie rezultat. I nie licząc na to, że będziemy mieć pewność, że robimy to, co trzeba.

Wiem, wiem, to jest trudne. Wymaga pokonania wewnętrznego oporu. (O tym jak to zrobić mówię tutaj).

2. Poznaj siebie

Obojętnie, czy czytam teksty starożytnych, czy bardziej współczesnych mistrzów, to hasło powraca jak echo: poznaj siebie, poznaj siebie, poznaj siebie. Brzmi prosto, choć wcale takie nie jest. Niby spędzamy ze sobą 24/7/365, a jednak poznanie siebie nie dzieje się samo. To coś, co wymaga świadomości i intencji. To jest proces, który trwa. I tak naprawdę nigdy się nie kończy, bo ciągle się zmieniamy my i świat wokół nas.

Dlaczego poznanie siebie jest tak ważne? Im lepiej znam siebie, tym lepiej potrafię dopasować pracę do moich mocnych stron, talentów, osobowości i wartości. Podejmuję lepsze dla mnie decyzje. Z większą przyjemnością robię to, co mam zrobić (bo to lubię). Mam więcej siły, by zrobić krok więcej niż inni, by pokonać przeszkody (które na pewno się pojawią). I mam więcej frajdy po drodze.

Ja sama cały czas uczę się działać na bazie swoich mocnych stron. Nie, żebym urodziła się z tą mądrością. Na przykład wiele lat starałam się być ekstrawertykiem. Nijak mi to nie wychodziło, tylko dawało mi powody do dokopywania sobie, że nie jestem taka „jak powinnam być“. Kiedy w końcu do mnie dotarło, że nie zrobię z siebie kogoś kim nie jestem i zaczęłam traktować mój introwertyzm jako atut – jakby kamień spadł mi z serca. Przestałam tracić energię na działania z góry skazane na niepowodzenie, a zamiast tego zaczęłam dopasowywać swoje taktyki do tego, co jest w zgodzie ze mną (np. poznawanie 1-3 nowych osób na networkingach zamiast kilkudziesięciu).

Wielu gości Granta opowiadało o tym, że poświęcili sporo czasu na określenie co ich pasjonuje, w czym są dobrzy, jakie mają umiejętności. A potem zastanawianie się, jak mogą na tej bazie budować swoją karierę lub biznes. Ten proces daleki jest od leżenia w hamaku i „przyciągania“ swojego wymarzonego życia. Wymaga znalezienia odpowiedzi na szereg pytań:

  • Co lubisz robić?
  • Jakie są Twoje mocne strony? (link do artykulu)
  • Co dodaje Ci energii w pracy, a co Cię osłabia?
  • Co Cię pasjonuje?
  • Co robisz wyjątkowo dobrze?
  • W czym jesteś ekspertem?
  • Co jest dla Ciebie ważne w życiu i pracy?
  • Jakie masz umiejętności i doświadczenia?
  • Co robisz z łatwością, a dla innych to jest trudne?
  • W jakim środowisku pracujesz najlepiej?

Poznawanie siebie to nie jest jednorazowa akcja. To droga, którą podąża się latami. Grant dodaje, że dopóki nie zrobisz porządnej introspekcji i nie poznasz siebie dobrze, będzie Ci bardzo trudno znaleźć pracę, którą kochasz.

3. Zacznij od tego, co masz

Kiedy chcesz połączyć pracę i pasję łatwo można utknąć w detalach. Im więcej wiesz, co przed Tobą, tym trudniej podjąć decyzję, żeby zacząć to robić. Tym wyraźniej widzisz, jak wiele jeszcze nie potrafisz, ile trzeba się dowiedzieć i nauczyć. Tyle sił zużywasz na analizę problemu, że nie starcza ich już na działanie. Brzmi znajomo?

Pojawiają się wymówki, paraliż decyzyjny, myśli, że moment nie jest odpowiedni itp. A tak naprawdę to po prostu lęk. Boimy się zacząć coś nowego. Bo jesteśmy ludźmi.

Nie mówię, że masz z tym lękiem walczyć, wypierać go, czy ignorować. To nie zadziała. Tylko jedno zadziała. Działanie. Po prostu zrób to, czego się boisz. I tyle 🙂

4. Przygotuj się na porażkę

Marzysz, że zaczniesz robić to, co kochasz. I osiągniesz sukces. Ale równie dobrze może się to okazać kompletną klapą.

W życiu możemy żałować dwóch rodzajów rzeczy:

  1. Tego, co zrobiliśmy.
  2. Tego, czego nie zrobiliśmy (chociaż chcieliśmy to zrobić).

Ta druga grupa rzeczy prowadzi do powstania w naszych głowach życia równoległego, którego nie przeżyliśmy. To jedna z rzeczy, których ludzie żałują nawet na łożu śmierci.

Odkrywanie pracy, którą kochamy jest ryzykowne. Ale to nie oznacza, że nie warto tego robić. Bo niezrobienie tego może boleć o wiele bardziej niż błędy, które popełnimy po drodze.

5. Pracuj ciężko

Nikt z rozmówców Granta nie powiedział, że miał szczęście. Wszystko, co osiągnęli zawdzięczali swojej ciężkiej pracy. Często widzimy kogoś, kto osiągnął to o czym marzymy i nie zauważamy wielu lat mozołu, wytrwałości wobec przeciwności i starań prowadzących do osiągnięcia celu. To nie jest sexi. Wolimy marzyć o pracy marzeń niż pracować ciężko, aby ją zdobyć lub sobie stworzyć. Tym bardziej, że nawet jeśli będziemy naprawdę ciężko i długo pracować, może z tego nic nie wyjść …

Czy zrobisz wszystko, co jest konieczne, żeby osiągnąć swój cel?

6. Sukces z dnia na dzień to bajka

Możliwe, że marzysz o tym. Mi też się to zdarza. Przyznaję, chciałabym poznać drogę na skróty. Jakieś triki. Sekretne strategie sukcesu. Coś, dzięki czemu nie będę musiała przechodzić przez kolejne etapy rozwoju, ciężko pracować, popełniać błędów, płacić cenę za osiągnięcie celu.

Niestety coś takiego nie istnieje. (Przykro mi, naprawdę nie.)

7. Buduj relacje

Pisałam niedawno o tym, jak ważne jest budowanie autentycznych relacji. Dla Twojego życia, kariery, biznesu. One są jedynym skrótem, który może się pojawić na drodze do celu. Niestety wymagają one inwestycji czasu i energii, więc w sumie wcale takim skrótem nie są.

Jedną ze wskazówek, którą Gant często słyszał od swoich gości było:

„znajdź ludzi, którzy już robią to co Ty chcesz robić i ucz się od nich. Nie musisz wyważać otwartych drzwi. Nie patrz na to co oni robią dzisiaj. Analizuj, co robili na początku.“

8. Połącz upartość i mądrość

Kolejną cechą ludzi, którzy robią to co kochają, jest skupienie na celu. Uparcie do niego dążą. Jakby nie widzieli nic innego na świecie. A do tego jakoś potrafią znaleźć równowagę pomiędzy zaciętością, a mądrością. Z jednej strony mówią sobie „nie poddam się choćby nie wiem co“, a z drugiej dodają „chwileczkę, przemyślmy to jeszcze raz“.

Warto mieć oba te głosy w swojej głowie. Nie poddawać się za żadne skarby. I wiedzieć, kiedy zmienić kurs.

9. Nie każdy musi być przedsiębiorcą

Byłoby naiwnym twierdzić, że trzeba mieć swoją firmę żeby robić to, co się kocha. Tak nie jest. Można swoją pracę marzeń wykonywać pracując u kogoś. I znam osoby, które tak właśnie robią. Nie wszyscy muszą się rzucać na zakładanie i prowadzenie swojej firmy. To bardziej skomplikowane przedsięwzięcie niż się na początku wydaje. Czasem warto zastanowić sie dwa razy, czy nie lepiej dołączyć do istniejącej organizacji i stać się częścią czegoś większego, niż my sami.

10. KAŻDY może robić to, co kocha

To jeden z najlepszych wniosków Granta po przeprowadzeniu ponad setki wywiadów z osobami, które połączyły pracę i pasję. Naprawdę KAŻDY może mieć pracę, którą kocha. Ty także.

Nie potrzeba do tego jakiegoś specjalnego talentu ani umiejętności.

Aby łączyć pracę i pasję wystarczy decyzja i wytrwałość, by odnaleźć swoją drogę i nią podążać.

 

Teraz kolej na Ciebie. W jaki sposób Ty połączysz pracę i pasję? Jaki będzie Twój pierwszy krok?

 

  1. Można je posłuchać w formie podcastów: http://www.grantbaldwin.com/podcasts/ Podcasty to darmowe audycje, które można słuchać w dowolnym czasie i miejscu, na komputerze lub telefonie. Ja słucham ich na iPhone korzystając z aplikacji Podcasty
  2. http://www.imdb.com/title/tt0481499/?ref_=fn_al_tt_1

Get Free Email Updates!

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. 100% inspiracji.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.